Mail:info@tayinciler.com

Esenler Açıklaması

ULAŞIM 

İstanbul büyükşehir olması nedeniyle ulaşım imkanları en geniş şehirlerin başında gelmektedir. Şehir içi ulaşım metro, hafif raylı sitem, otobüs, dolmuş, banliyö ve vapur gibi toplu taşıma araçlarıyla sağlanırken şehirlerarası ulaşımda havaalanlarından, tren istasyonlarından, otogarlardan ve otoyollardan faydalanılmaktadır.  İstanbul ulaşım imkanları açısından oldukça donanımlı bir şehirdir. Merkezden her ilçeye otobüsle, metroyla, vapurla ve özel dolmuş seferleriyle ulaşmak mümkündür. Şehirlerarası ulaşımda da karayolu, havayolu ve demiryolu ulaşımının en işlek olduğu şehirlerin başında gelmektedir. 

 

1-) Karayolu 

Türkiye’nin kültür, turizm ve sanayi başkenti konumunda bulunan İstanbul bölgenin bütün illeri ve diğer illerle iyi bir kara yolu bağlantısı bulunmaktadır. İstanbul’u Ankara, İzmir ve Edirne’ye bağlayan otoyollar ve devlet yolları bulunmaktadır. Bu yollar aynı zamanda İstanbul’u diğer ülkelere de bağlamaktadır. İstanbul’dan karayolu ile Yunanistan, Makedonya, Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Suudi Arabistan, Suriye, Rusya (Moskova) Romanya, Bulgaristan ve Ürdün (Amman)’e seferler yapılmaktadır. Ankara Yurtiçi ulaşımının hareket noktası, Anadolu yakasında Harem, Avrupa yakasında ise Esenler’ de bulunan uluslararası otogardır. Her iki otogara da toplu taşıma ve özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir. 

 

İstanbul Esenler Otogarı: Altıntepsi Mh., 34035 Bayrampaşa/İstanbul 

Tel: 0 212 658 0505 

 

İstanbul Harem Otogarı: Selimiye Mah. Üsküdar Harem Yolu Üsküdar/İstanbul

Tel: 0 216 333 37 63

 

2-) Demiryolu

Demiryolu ulaşımı bakımından da Türkiye’nin en geniş imkanlarına sahip şehirlerinden olan İstanbul, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen tren yolu hatlarının buluşma noktasında yer almaktadır. Bu noktada Ankara’dan hareket eden Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni Ankara-İstanbul arasında karşılıklı 8 (4+4) sefer düzenlenmekte olup Eryaman, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı duraklarına uğramaktadır. Konya-İstanbul-Konya arasında karşılıklı günlük iki sefer düzenleyen Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Treninin durakları sırasıyla Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı olmaktadır. Bunun yanında Ankara-Halkalı-Ankara arasında her gün karşılıklı olarak çalışan Ankara Ekspresi Ankara, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, İzmit, Pendik, Söğütlüçeşme ve Halkalı istasyonlarına uğramaktadır. Bunların haricinde Halkalı-Kapıkule ve Halkalı -Uzunköprü arasında işletilen bölgesel trenler bulunmaktadır.

 

İstanbul Gar Müdürlüğü: Hoca Paşa Mah. Ankara Cad. Sirkeci Garı Eminönü, Fatih, İstanbul 

Tel: 0212 527 18 16

 

Halkalı Tren Garı:  İstasyon Mahallesi, Yarımburgaz Caddesi Küçükçekmece/İstanbul 

Tel: (212) 678 48 00 /9336

 

Haydarpaşa TCDD 1. Bölge Müdürlüğü: Rasim Paşa Mahallesi Tren Garı Yolu Sokak 34716 Kadıköy / İstanbul 

Tel: 0216 348 80 20

 

3-) Havayolu

İstanbul’a ulaşım için kullanılabilecek bir diğer önemli alternatif ise havayoludur. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul'u diğer Türk ve dünya şehirlerine bağlayan hem yerel hem de uluslararası havalimanlarıdır. Türkiye’deki havaalanı olan bütün illere doğrudan veya aktarmalı olarak havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle İzmir, Ankara, Antalya ve diğer turizm merkezlerine gün içinde birden çok sefer düzenlenmektedir. Ayrıca birden fazla özel havayolu şirketi de İstanbul Adnan Menderes Havalimanı üzerinden müşterilerine hizmet vermektedir.

İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında bulunan İstanbul Havalimanı şehir merkezine 35 km mesafede yer alıyor. İstanbul Anadolu yakasında yer alan Sabiha Gökçen Havaalanı; Kadıköy'e 40 km, Pendik'e 12 km, Taksim'e ise 50 km mesafededir. Her iki havalimanlarından şehir merkezine ulaşım taksi, servis, HAVAŞ,  İETT otobüsleri ile sağlanmaktadır. 

 

İstanbul Havalimanı: Tayakadın, Tayakadın İhsaniye Yolu No:1, 34283 Arnavutköy/İstanbul

Tel:  0 212 444 14 42 

 

Sabiha Gökçen Havalimanı: Terminal Binası Kurtköy Pendik 34906 İstanbul 

Tel: 0216 588 88 88

 

Şehrin Meşhur Yönleri

Yüzyıllar boyunca birçok kültüre, farklı dini inanışa ev sahipliği yapmış olan ve Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan, İmparatorluklara başkentlik yapmış olan İstanbul tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle bir bütün olarak Türkiye’nin ve dünyanın gözde şehridir. Şehri ikiye bölen İstanbul Boğazı tarih boyunca bütün medeniyetlerin hayalini kurduğu bir yerdir. Bunun yanında Ayasofya, Sultanahmet Camii, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi ve boğaza sıralanmış 100 yılı aşkındır var olan yalıları gibi tarihi mekânları dünya çapında meşhurdur. 

 

Yöresel Ürünler ve Yapılabilecek Alışverişler     

Türkiye’nin kültür ve moda başkenti olarak tanımlanan İstanbul’da çok sayıda modern ve dünya çapında kaliteli alışveriş merkezleri, mağazalar, geleneksel dükkânlar ve semt pazarları bulunmaktadır İstanbul’a yolunuz düştüğünde İstanbul’un yöresel ürünlerini ve İstanbul ile alakalı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz ideal mekânların başında Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı ve Sultanahmet Meydanı gelmektedir. Buralardaki dükkanlarda birçok hediyelik eşya ve İstanbul temalı ürünlere rastlayabilirsiniz. Özellikle Kapalı Çarşı‘dan Türk el sanatları örnekleri, dünyaca ünlü Türk halıları, el boyaması seramikler, bakır ve pirinçten objeler, deri ve tekstil ürünlerini ;

uploaded picture

Mısır Çarşısı‘nda envai çeşit baharatı ; 

uploaded picture

Sultanahmet‘te muhtelif hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz. 

kalabalıksın be istanbul